Akné

V starostlivosti o pleť je akné celosvetovo najčastejším a najbežnejším problémom. Stále ale nie je bohužiaľ jasné, prečo niektorí ľudia trpia na akné a iní nie. Tvorbu akné môžu spôsobovať rôzne faktory, napríklad dedičné faktory, hormonálna aktivita, stres (niektoré výskumy ale tento faktor spochybňujú), užívanie anabolických steroidov či inýc...

V starostlivosti o pleť je akné celosvetovo najčastejším a najbežnejším problémom. Stále ale nie je bohužiaľ jasné, prečo niektorí ľudia trpia na akné a iní nie. Tvorbu akné môžu spôsobovať rôzne faktory, napríklad dedičné faktory, hormonálna aktivita, stres (niektoré výskumy ale tento faktor spochybňujú), užívanie anabolických steroidov či iných medikamentov (lithium, barbituráty, amfetamín alebo androgenné hormóny), nazhromaždenie odumretých kožných buniek, ktoré upchávajú póry a ďalšie.

V póroch sa následne množia anaeróbne baktérie (pre svoje množenie a rast nepotrebujú kyslík) Propionibacterium acnes. Sú ale známe aj prípady, kedy sú v póroch pomnožené tiež kvasinky či roztoče (Demodex folliculorum, resp. Trudník tukový). Laicky sa dá povedať, že zbaviť sa baktérií, kvasiniek či roztočov v póroch znamená zbaviť sa akné. K tomuto účelu je vynikajúca kyselina salicylová (BHA, betahydroxy kyselina), ktorá je rozpustná v tukoch a dobre preniká do zapálených pórov, viac informácií v časti exfolianty. Táto kyselina má mimo iného tiež výborné účinky antiflogistické, tj. protizápalové. Vynikajúca produktová rada na akné je rada CLEAR.

Pozn.: V prípade alergie na aspirín či acylpyrín nepoužívajte produkty s kyselinou salicylovou alebo ich použitie konzultujte s Vašim lekárom.

Vynikajúcim pomocníkom pri akné je tiež retinol (vitamín A), ktorý pomáha „čistiť“ póry. Výbornými prípravkami sú: Resist Intenzívne regeneračné sérum proti vráskam s retinolom a Clinical Ošetrujúci prípravok s 1% retinolom, peptidy & vit. C. Osvedčiť sa môže aj niacinamid (vitamín B3), ktorý zmenšuje rozšírené póry.

Pri ošetrení akné je nutné používať vhodný čistiaci prípravok (jedine tento sa po chvíli zmýva, ostatné produkty sa ďalej vrstvia), exfoliant s BHA a chrániť pleť pred slnečným žiarením hydratačným krémom s UV filtrom.
Aj mastnú pleť je potreba hydratovať, na čo sa často zabúda, preto na noc používajte jemné hydratačné krémy, ktoré neupchávajú póry, napr. Skin Balancing hydratačný gél.
Pamätajte, že v boji s akné je extrémne dôležité ošetrovať pleť pravidelne!

Viac

Akné 39 produkty

Filtr

normálna
suchá až veľmi suchá
zmiešaná až mastná
všetky typy pleti
na stranu
Zobraziť 25 - 39 z 39 položiek
Zobraziť 25 - 39 z 39 položiek