Všetko o zmiešanej pleti

Zmiešaná pleť je pre veľa ľudí záhada. Ťažko sa rozpoznáva a zložitejšie ošetruje. Ale Paula’s Choice tým Vám môže pomôcť odhaliť túto záhadu a dosiahnúť tak čistejšiu a vyrovnanejšiu plet.

Čo je zmiešaná pleť?

O zmiešanej pleti hovoríme, pokiaľ sa dva a viac typov pleti objavujú na tvári zároveň. Najbežnejšia je zmiešaná pleť, kedy niektoré časti tváre sú suché alebo šupinkovité, zatiaľčo stredná časť tváre, nos, brada a čelo (tzv. T-zóna) sú mastné. Zmiešaná pleť je tiež stav, kedy sa zároveň vyskytujú vrásky, pupáky alebo rosacea a suchá pleť.

Rôzne druhy faktorov prispievajú k vzniku zmiešanej pleti – niekedy je to dane iba geneticky. Čo sa týka zmiešanej pleti, príčiny a kombinácie sa u každého trochu líšia.

Všeobecne platí, že oblasti okolo nosu, brady a čela majú aktívnejšie mazové žlazy ako ostatné časti tváre. Niektorí ľudia majú rosaceu a suchú pleť a iní majú sklon k škvrnám, šupinkám a zápalovej pleti. Ďalšia bežná príčina zmiešanej pleti môže byť výsledkom pleťových prípravkov, ktoré používate. Napríklad, pokiaľ používate prípravok obsahujúci dráždivé zložky, tie potom následne môžu stimulovať tvorbu mazu v T-zóne a zároveň vytvárať suchšiu pleť a zčervenanie pleti na zbytku tváre. Takže, z Vašej relativne normálnej pleti ste urobili zmiešanú!

Možno používate hydratačný prípravok, ktorý je príliš zvláčňujúci a spôsobuje tak mastenie pleti a upcháva póry. Všetky pípravky, ktoré používate musia byť vhodné pre rôzne typy pleti, ktorú máte – aj keď to znamená používanie rôznych prípravkoy na rôzne časti tváre.

Ktoré produkty sú vhodné pre zmiešanú pleť?

V podstate tí ľudia, ktoí majú zmiešanú pleť potrebujú prípravky, ktoré tento stav nezhoršujú. Je veľmi dôležité používať iba produkty so správnym zložením vyvinuté pre rôzne typy pleti, ktoré sa u Vás zrovna vyskytujú.

V niektorých prípadoch to môže znamenať použitie rôznych prípravkov na rôzne časti tváre. Napríklad môžete potrebovať ľahšie gély, vody, alebo maz absorbujúce prípravky na Vašu T-zónu a tekuté prípravky alebo krémy na suchšie časti tváre. Alebo to môže znamenať používanie prípravkov proti akné v miestach výskytu pupákov a hydratačných krémov iba na suchšie miesta vrátane očných partií.

Veľa ľudí zistí, že ich zmiešaná pleť sa stane vyváženejšou, pokiaľ prestanú používať prípravky, ktoré sú buď špatné pre ich typ pleti (sú príliš zvláčňujúce pre T-zónu alebo príliš vysušujúce pre suché miesta) alebo obsahujú problematické látky spôsobujúce viacej škôd ako úžitku.

Ako sa starať o zmiešanú pleť

Začnite s jemným čistiacim prípravkom

  • Vždy si umyjte tvár jemným, vodou rozpustným čistiacim prípravkom, aby ste zabránili podráždeniu a vysušeniu. Pokiaľ máte mastnú a suchú kombináciu pleti, gelový alebo jemne penivý čistiaci prípravok bude pre Vás perfektný. Pokiaľ máte suchú pleťa rocasea pleť spolu s poškodením od slnka, ľahký tekutý čistiaci prípravok je ideálny. Bez ohľadu na stavbu prípravok musí byť vždy jemný. Dobrý čistiaci prípravok nikdy neobsahuje dráždivé látky, není parfemovaný a je prvým krokom k ovládaniu zmiešanej pleti.
  • Vyhnite sa pevným mydlám alebo pevným čistiacim prípravkom akéhokoľvek druhu, bez ohľadu na to, čo tvrdia. Látky, ktoré zaisťujú pevné zloženie týchto prípravkov môžu upchávať póry a vždy príliš vysušujú a dráždia všetky typy pleti.

Používajte tonikum k obnoveniu pleti:

  • Pokiaľ používate tonikum, nesmie obsahovať žiadne dráždivé látky, ako sú alkohol, vilín, menthol, vône (syntetické alebo prírodné), alebo citrusové oleje – všetky z nich sa často objavujú v zložení tonikách!
  • Používajte iba tonikum obsahujúci zdravé dávky látok obnovujúcich pleť, tj. zložky identické s pleťou, antioxidanty a látky komunikujúce s bunkami.

Chráňte sa proti poškodeniu slnkom:

  • Krém s ochranným faktorom je nutné používať každý deň, po celý rok, pokiaľ chcete zabrániť vzniku vrások alebo ďalším znakom stárnutia pleti! Pokiaľ máte iba mastnú pleť so sklonom k tvorbe pupákov, váš podklad a kompaktný púder môžu zaistiť ochranu potrebnú proti slnku. Pokiaľ máte citlivú pleť a rosaceu, vyberte si krém s ochranným faktorom obsahujúci iba oxid titaničitý alebo/ a oxid zinečnatý ako aktívne zložky.

Používajte exfoliant k odstráneniu nahromadených pleťových buniek

  • Pravidelným používaním prípravkov s hydroxy kyselinami (BHA/ kyselina salicylová) alebo AHA ( ako je kyselina glykolová) v zložení vhodným pre Váš typ pleti (gél alebo pleťová voda pre mastnú, škvrnám náchylnú pleť alebo tekuté prípravky pre normálnu až suchú pleť), odhalíte normálnu zdravú pleť schovávajúcu sa pod ňou.
  • BHA je hlavne vhodná pre normálnu, mastnú a k škvrnám náchylnú pleť, pretože neobrusuje iba povrch pleti, ale zároveň preniká aj dovnútra pórov, čím ich zmenšuje, odstraňuje zanesenie a zabíja baktérie spôsobujúce akné. BHA je celkom nepostrádateľná pre všetky bojujúce pleti s komedony a s rozšírenými pórami.