Alkohol v starostlivosti o pleť

Je lákavé si myslieť, že hydratačné prípravky, séra a toniká s alkoholovým základom nie sú tak špatné pre Vašu pleť a veľa rozhovorov sa týka tohto tématu. Chceli by sme tu predstaviť pravdu podľa najnovšieho výskumu: alkohol je látka, ktorá poškodzuje pleť a ktorej by ste sa mali vyhnúť!

Na internete je veľa neúplných a zavádzajúcich informácií a je jednoduché uveriť, že hydratačné a ošetrujúce prípravky s alkoholovým základom nie sú pre pleť tak špatné. Zloženie plné alkoholu (SD alkohol, ethanol, denaturovaný luh, isopropyl, methanol alebo ethyl alkohol) majú často uspokojujúci, rýchlo schnúci efekt zanechávajúci pocit ľahkosti pleti, čo zanecháva dobrý dojem. Navzdory protichodným informáciam, na ktoré narazíte, výskum hovorí jasne: bez ohľadu, aký máte problém s pleťou, alkohol ako hlavná zložka produktu je problém. Paula’s Choice výskumný tým je tu s najnovším výskumom (fakta nútiace k zamysleniu) o produktoch s alkoholovým základom – pokiaľ navrhujeme použiť zmes prosperujúcich látok, zmiešanie s alkoholom určite neni to, čo tým myslíme.

Môže byť alkohol niekedy prospešný pre Vašu pleť?

Určite si myslíte, že musí byť dobrý dôvod, prečo tak veľa spoločností zabývajúcich sa starostlivosťou o pleť používajú alkohol vo svojich produktoch. Je to tak? Samozrejme, že existuje niekoľko dôvodov, ale podľa našej skúsenosti existujú iba dve základné vysvetlenia. Ako už bolo uvedené vyššie, alkohol môže urobiť mastný prípravok na pleť ľahkým a vytvoriť tak klamlivý príjemný pocit.

Druhým dôvodom je, že Vaša pleť sa dobre bráni proti prenikaniu rôznych zložiek do pleti. Látky ochraňujúce pleť (lipidy, enzymy a antioxidanty) sa chovajú ako vyhadzovači v nočnom klube, zadržujú prospešné zložky vo Vašom sére alebo v inom ošetrujúcom prípravku v prenikaniu do pleti. Alkohol pomáha látkam ako je retinol alebo vitamín C preniknúť do pleti efektivnejšie tým, že naruší ochrannú vrstvu pleti – zničí tak substancie, ktoré udržujú Vašu pleť zdravú po dlhý čas. Ako kovboj v barovej bitke v scéne zo starého westernu, alkohol prehodí retinol cez Vašu ochrannú vrstvu pleti bez dôkladného zamyslenia.

Pokiaľ sa alkohol odparí, ako môže škodiť?

Rozumieme logickému faktu – pokiaľ sa alkohol rýchlo vyparí, zdá sa rozumné, že poškodenie nemôže byť vážne. Bohužial, výskum odhaľuje, že táto logika je iba prianie. Alkohol okamžite poškodzuje Vašu pleť a začína reťazovú reakciu škôd, ktorá pokračuje ešte dlho po odparení.

Dobré typy alkoholu

Existuje druh zložiek známych ako mastné alkoholy, ktoré nie sú ani pri najmenšom škodlivé pre pleť. Často sú zameňované so špatnými alkoholmi, ako je luh. Mastné alkoholy obsahujú okrem iného cetyl alkohol a stearyl alkohol. Typicky sa mastné alkoholy používajú ako zmäkčovadlá a zahusťovadlá v prípravkoch o pleť. Mastné alkoholy nedráždia a v skutočnosti sú prospešné pre suchú pleť. Čo se týka Vašej pleti, mastné alkoholy súvisia so škodlivými alkoholmi /ethanolem ako martini v šálke olivového oleja.