Celulitida: čo funguje a čo nie

Bohužiaľ, väčšina z nás (to znamená žien) na ňu do určitej miery trpí. Podľa štatistík, a to je naozaj šokujúce, celulitída sa objavuje na stehnách u 85 % žien po osemnástom roku, bez ohľadu na pôvod, aj keď je bežnejšia u belošských žien a Aziatok. Situáciu zhoršuje to, že celulitída u žien predstavuje uložený, ťažko stráviteľný tuk, ktorý je závislý na estrogéne. Paradoxne, váha nesúvisí s týmto problémom. Akékoľvek množstvo tuku (a my všetci ho potrebujeme v našom tele) sa môže prejaviť ako celulitída na stehnách u žien.

Vyvrátenie mýtov

Skúsiť nájsť tú správnu cestu a vyriešiť problém s celulitídou a rozoznaním faktov od mýtusov nie je jednoduché, ale nejaké dobré správy predsa len sú: existujú možnosti, ktoré vedú k zmene. Špatnou správou je, že aj ošetrenia, ktoré možno fungujú (a hovorím možno naozaj opatrne) zriedka splnia to, čo sľubujú. Skvelou cestou ako začať je, si najskôr ujasniť niektoré často opakované mýtusy o celulitíde.

Muži nemajú celulitídu:

Do určitej miery je to pravda. Fyziologicky sú ženy ďaleko viac náchylné na hromadenie tuku na stehnách a v bokoch, zatiaľčo muži pribrajú na váhe v oblasti brucha. Naviac u žien má spojujúca tkáň pod pokožkou viac pružnosti a je zraniteľnejšia k narušeniu, čo je výborné prostredie pre rozvoj celulitídy. U niektorých mužov sa vyskytuje celulitída – ale štatisticky nie tak moc ako u žien.

Pomáha pitie vody:

Pokiaľ by voda mohla zmeniť štruktúru pokožky a znížiť množstvo tuku, tak Vás uisťujeme, že nikto by nemal celulitídu, alebo nadváhu. Pitie vody je pravdepodobne prospešné (aj keď neexistuje výskum, ktorý by ukazoval, koľko je zdravé množstvo oproti nezdravému), ale neexistuje výskum preukazujúci účinok vody na tuk kdekoľvek na Vašom tele.

Dôvody pre vysoký prísun vody sú obecne založené na predpoklade, že vzhľadom k tomu, že naše telo sa skladá hlavne z vody (50-70 % telesnej váhy, asi 42l) a naša krv, svaly, mozog a kosti sa skladajú hlavne z vody (85%, 80%, 75% a 25% - v tomto poradí), tak potebujeme aspoň osem 1/4l pohárov vody každý deň. Ale predpoklady nie sú vedecky overenou informáciou, a toto nie je záver. Je to podobné ako si myslieť, že auto ide najlepšie na benzín a potrebuje tak vždy plnú nádrž, aby fungovalo efektívne.

Zadržovanie vody spôsobuje celulitídu:

Je iróniou, že nízký prísun vody je považovaný za možnú príčinu celulitídy a prený opak - zadržovanie neprimeraného množstva vody, je považované tiež za príčinu. Existuje množstvo dohadov o tom, ako zadržovanie vody môže mať vplyv na celulitídu, ale neexistuje žiadny faktický výskum podporujúci tento názor. Naviac tukové bunky v skutočnosti obsahujú iba 10% vody, takže požiadavka na zbavenie sa prebytočnej vody nevedie k rozdielu a akékoľvek znateľné výsledky sú krátkodobé. Je pravda, že zadržovanie vody môže spôsobiť, že vyzeráte opuchnuto a máte pocit, že ste pribrali na váhe, ale samotná voda neovplyvňuje tuk a výskyt celulitídy.

Špeciálna dieta môže pomôcť:

Zdravé stravovanie podporuje úbytok váhy a môže tak pomôcť celému telu k lepšiemu vzhľadu. Ale pretože samotná zmena váhy nespôsobuje celulitídu, tak dieta nezmení štruktúru buniek na stehnách, ktorá spôsobuje výskyt pomarančovej koži. U niektorých ľudí sa môže celulitída zhoršiť nahromadením prebytočného tuku. V týchto prípadoch redukcia váhy môže viesť k zmenšení celkovej oblasti a hĺbky celulitídy.

Celulitída sa líši od tuku na ostatných častiach tela:

Teórie oplývajú tým, ako sa celulitída odlišuje od bežného telesného tuku. Avšak, málo štúdií ukazuje, že by sa celulitída hromadila inak ako ostatný tuk na Vašom tele. Ale celkovo väčšina výskumníkov má pocit, že celulitída je len čistý a jednoduchý tuk. Okrem toho, aj keď sa celulitída odlišuje v tom, ako sa zhromažďuje, tak spôsob, ako môžete a nemôžete ovplyvniť tuk na akýchkoľvek častiach tela, zostáva rovnaký.

Cvičenie môže pomôcť:

Cvičenie pomáha takmer každej oblasti ľudského tela, ale nemá priami vplyv na výskyt celulitídy. Cvičenie nezlepšuje štruktúru pokožky a nemôže mať vplyv na lokalizované miesta tuku. Inými slovami, nemôžete zaznamenať zníženie hromadenia tuku v určitých oblastiach.

Detoxikácia organizmu znižuje výskyt celulitídy:

Detoxikácia organizmu je pre spotrebiteľov spôsob, ako vyčistiť telo od znečisťujúcich alebo inak problematických látok získaných z okolného prostredia a z jedla, ktoré jeme. Čo sa týka masovej propagácie tejto metódy, existuje málo výskumov preukazujúcich efektívnosť detoxikácie organizmu, či je alebo nie je vôbec možná. Avšak detoxikácia tela, ako je popisovaná vedeckou komunitou, hovorí o procese zmiernenia poškodenia buniek pomocou antioxidantov a enzýmov, ktoré zabraňujú určitým abnormálnym a nežiadúcim prejavom buniek. Niet pochýb, že je pre telo užitočná. Či toto zmierňuje alebo nezmierňuje celulitídu, nie je vôbec známe, pretože štruktúra pokožky a hromadenie tuku nie sú spôsobené toxínami získanými z okolného prostredia. Ďalej neexistuje žiadna štúdia preukazujúca, že by toxíny akéhokoľvek typu zabraňovali rozpadaniu tuku.

Čo vieme:

Existujú tri hlavné teórie ohľadom vzniku celulitídy:

-Ženy majú špecifickú štruktúru pokožky na stehnách, čo je príčinou ľahkého vzniku celulitídy.

-Vrstvy spojujúce tkanivo na stehnách sú príliš slabé alebo tenké, aby si uchovali hladký vzhľad a tým dovoľujú obrysom tuku preraziť.

-Cievne zmeny a možné zápalové stavy sú možno na vine.

Väčšina prípravkov na celulitídu sú v tekutej a krémovej forme s veľkým množstvom exoticky znejúcich alebo laboratórne kombinovaných zložiek. Okrem lokálne používaných prípravkov existujú metódy ako endormológia a mikrodermabraze, lekárske ošetrenia ako sú lasery a mezoterapia (ošetrenie vyžadujúce opakovanú aplikáciu injekciou, ktoré by mali odbúravať tuk).

Tekuté prípravky, krémy a extrakty

Čo sa týka telových prípravkov, veľké množstvo možností je fascinujúce. Napriek tomu, nie je takmer žiadna jednotnosť v zložení. Zdá sa, že pokiaľ by sme mali uveriť tvrdeniam, tak by veľká rozmanitosť nepríbuzných rastlinných extraktov vedela odbúravať tuk a/alebo obnoviť pokožku. Ak sa pozrieme ale na výskum, tak väčšina článkov prehlasuje, že je malá nádej, že akýkoľvek prípravok, ktorý nanesieme na pokožku, by mohol zmeniť uložený tuk alebo radikálne zlepšiť výskyt celulitídy.