Čo je akné?

Akné je jeden z najviac frustrujúcich a najbežnejších problémov znižujúci sebavedomie a trápi ľudí po celom svete. Prvým krokom ku zbaveniu sa akné je zistenie, čo ho spôsobuje. 

Čo je teda vlastne akné? 

Akné je najčastejší a najbežnejší problém v starostlivosti o pleť po celom svete, po psychickej stránke patrí k najviac vysilujúcim a rozpaky spôsobujúcim problémom s pleťou. Aj keď je akné spojované hlavne s dospievaním a ako prejav puberty, pravdou je, že akné sa môže prejaviť v každom veku, čo je často ešte viac frustrujúce. 

Tu popisujeme tento sebeúctu potlačujúci problém a rôzne spôsoby, akými sa prejavuje. Poznanie príčiny akné je prvým krokom ako získať kontrolu nad prejavmi akné a postupne sa zbaviť pupákov a mať opäť čistú pleť.

Väčšina z nás pozná akné, napriek tomu nepoznáme podrobnosti, prečo sa tvorí práve akné a nie iný kožný problém. Definícia akné je, že se jedná o poruchu pleti, ktorá sa objavuje, keď dôjde k upchatiu  vlasového folikulu (každý pór na Vašej pleti je súčasťou folikulu) mŕtvymi bunkami a mazom. Táto zmes mazu a buniek má za príčinu tvorbu baktérií spôsobujúcich akné. Propionibacterium acnes (P. acnes) úspešne rastie vo vnútri folikulu miesto toho, aby zostala na povrchu pleti, kde sa normálne vyskytuje a nespôsobuje problémy.

Baktérie sa živia obsahom folikulu, čo má za následok tvorbu chemických látok a enzýmov spôsobujúcich zápal. Tento proces priťahuje biele krvné doštičky, ktoré bojujú s baktériami, čo vedie k podráždeniu. Akné je predovšetkým zápalové ochorenie a to je dôležité mať na pamäti pri jeho liečbe.  Čokoľvek môžete urobiť k zmierneniu zápalu pomôže k rýchlejšej liečbe akné, čo platí aj opačne, zhoršenie zápalu znamená aj zhoršenie akné.

Posledným štádiom vývoja akné je, keď praskne stena upchatého folikulu a jeho obsah sa dostane dovnútra okolia pokožky, čo spôsobuje poškodenie pleti a pupáky.

Druhy akné

Komedony: Táto forma akné sa prejavuje dvoma spôsobmi: milia alebo uhry. Komedony sú nezápalové prejavy akné. Pokiaľ sú tieto poškodenia pleti uzatvorené na povrchu pokožky, sú telovej farby ako mierne vyvýšené hrbolky nazývajúce sa milia. Pokiaľ sú otvorené a vystavené prístupu vzduchu, tak upchanie vo vlasovom folikule oxiduje, čo následne vedie k tmavým až čiernym bodkám nazývajúcim sa uhry. Tmavé bodky nie sú známkou špiny pod povrchom pleti.


Červené pupáky: Toto sú malé vystúpené hrbolky indikujúce zápal vo vlasovom folikule
Vriedky : Sú väčšie ako červené pupáky. Tieto červené, bolestivé hrbolky majú na vrcholku biely hnis a sú známkou hlbšieho a pokročilejšieho štádia zápalu


Cysty: Bolestivé, hnisom naplnené guličky pod kožou sú väčším rizikom pre tvorbu jaziev vzhľadom k ich hĺbke a možnosti poškodenia kolagénu. Viacej sa môžete dozvedieť o tvorbe cýst a ako ich liečiť v našom článku Boj s cystickým akné

Takže teraz, keď viete, čo je akné a ako môže vyzerať, môžeme začať s návodom na jeho ošetrenie. 

Ošetrenie akné

Tu nájdete spievodcu krok za krokom ku všetkému, čo potrebujete vedieť, aby ste dosiahli čistejšiu pleť a je to omnoho jednoduchšie, ako by ste si mysleli!

Krok 1. Použite jemný čistiaci prípravok. K zabráneniu zčervenaniu pleti a k jej ošetreniu a zníženiu tvorby mazu je potrebné umývať pleť dvakrát denne jemným, vodou rozpustným čistiacim prípravkom. Vždy sa vyhnite mydlám a čistiacim prípravkom v kocke, ktoré príliš vysušujú pokožku, látky obsiahnuté v týchto prípravkoch môžu upchávať póry. Vyhnite sa tiež hrubým obrusujúcim prípravkom, ktoré môžu zhoršiť podráždenie – akné jednoducho nejde odstrániť.

Krok 2. Peeling – Jedna z príčin tvorby akné je hromadenie odumretých buniek upchávajúcich póry, ďalšou príčinou je, že výstelka pórov sa abnormálne zosilní kvôli príliš veľkému množstvu pleťových buniek. Obidve príčiny môžu spôsobiť hromadenie mazu v póroch, čo vedie k tvorbe pupákov. Najlepší spôsob pre odstránenie je použiť prípravok s kyselinou salicylovou (BHA). BHA efektívne a jemne obrúsi povrch pleti, ale zároveň obrusuje vnútro pórov, zabíja baktérie a pôsobí proti zčervenaniu pleti. Paula’s Choice je jedna z málo firiem, ktoré vytvorily účinné exfolianty s BHA. Uvidíte jednoducho úžasne zlepšenie.

Krok 3. Odstráňte baktérie spôsobujúce akné: Rôzne štúdia ukázali, že benzoyperoxid zabíja  akné baktérie. Roztoky sa líšia v koncentrácii od 2.5% až po 10% a dajú sa zakúpiť v lekárni. Najlepšie je začať s nižšou koncentráciou, pretože 2.5% benzoylperoxid je menej dráždivý ako 5% alebo 10% koncentrát a môže byť rovnako účinný. Pokiaľ máte neznášanlivosť na benzoylperoxid, tak Paula’s Choice Clear Daily Skin Clearing Treatment s kyselinou azelaovou (Prípravok na ošetrenie pleti s kyselinou azelaovou) + BHA je pre Vás skvelou alternatívou.

Krok 4. Chráňte sa proti poškodeniu slnkom. Pleť nemôže bojovať proti akné, pokiaľ zároveň bojuje s poškodením od slnečného žiarenia. Veľký výber ochranných prípravkov s ľahkým zložením a zároveň s ochranným faktorom SPF 25 alebo vyšším urýchľuje ošetrujúci proces akné a naviac chráni proti ďalšiemu poškodeniu. Pre ženy sú ideálnym riešením podklady a/alebo púdry s ochranným faktorom.

Krok 5. Vstrebávanie mazu: Bohužiaľ neexistuje spôsob, ako ovplyvniť tvorbu mazu spôsobenú hormónami, ale môžete ovplyvniť tvorbu mazu na povrchu pleti tým, že nebudete nadmerne používať zvláčňujúce prípravky a prípravky pohlcujúce maz. Najlepšie je používať pravidelne jemnú jílovitú masku a počas dňa používať savé obrúsky. Je dôležité, aby žiadny z používaných produktov neobsahoval menthol, kafr alebo alkohol, čo je prekvapivo bežné vo väčšine prípravkov proti akné.