Sú prírodné a organické zložky pre Vašu pleť lepšie?

Veľa ľudí verí, že prírodné a organické zložky sú pre pleť lepšie, ale pravdou je, že tento názor nie je založený na žiadnom vedeckom podklade.

Kozmetické firmy buď úmyselne klamú, alebo vďaka úplnej nevedomosti predávajú výrobky so zložkami, ktoré nie sú naozaj prírodné, alebo obsahujú prírodné zložky škodlivé pre pleť (áno, existujú prírodné/organické zložky, ktoré sú špatné pre Vašu pleť). A len preto, že zložka je syntetická, neznamená, že je problematická pre pleť. Poďme to uviesť na pravú mieru!

Problémy s prírodnými zložkami

Je dôležité si uvedomiť, že množstvo prírodných zložiek môže spôsobiť alergiu, podráždenie, a citlivosť pleti. Podráždenie a zápal z akejkoľvek príčiny spôsobuje rozpad kolagénu, poškodzuje liečebné schopnosti pleti a znižuje jej obranyschopnosť proti poškodeniu okolným prostredím. Obzvlášť problematické je, že Vaša pleť je veľmi dobrá v zakrývaní faktu, že je dráždená. To, že používate prípravok s dráždivými zložkami a nevidíte známky podráždenia ešte neznamená, že k podráždeniu nedochádza pod povrchom pokožky.

Nižšie uvedené sú všetky bežné prírodné zložky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie, alergické reakcie, citlivosť pokožky a /alebo citlivosť na slnečné žiarenie:

Mandlový extrakt

Jamajské korenie

Arnika

Mätový olejový balzám

Balzám

Bazalka

Bergamotová silica

Škorica

Citrusy

Klinček

Ďatelinové kvety

Koriandrový olej

Cyprus

Olej z bavlníkového semena

Fenykel

Jedlové ihličie

Olej pelargónie

Grep

Praslička

Levandulový olej

Citrón

Citrónový balzám

Citrónová tráva

Limetka

Majoránka

Dubová kôra

Papaya

Pepermint

Ruža

Rozmarýn

Šalvia

Tymián

Vilín

Libavka

Ylang ylang

Prospešnosť prírodných zložiek

Netvrdíme, že neexistuje široká škála prírodných zložiek, ktoré sú výnimočné pre pleť, je ich naozaj veľa, ale názor, že sú najlepšie alebo jedinou možnosťou pre pleť jednoducho neodpovedá realite. Pri výrobe prípravkov pre Paula’s Choice, Paula a jej tím vyberajú iba tie prírodné zložky, ktoré sú osvedčené svojimi prospešnými účinkami pre pleť a vyhýbajú sa tým, ktoré sú známe ako dráždivé látky. Tak je to správne! Dr. Linda M. Katz, riaditeľka Food and Drug Administration’s Office of Cosmetics and Colors v roku 2007 prehlásila, že „Spotrebitelia by nemali nutne predpokladať, že „organická“ alebo „prírodná“ zložka alebo prípravok by mali mať podstatne väčšiu bezpečnosť ako iná chemicky identická verzia rovnakej zložky.

Nakoniec majte na pamäti, že u prírodných zložiek záleží na balení! Zamyslite sa nad tým, ako dlho vydrží hlávka šalátu vo vašej chladničke a získate predstavu o tom, ako špatný druh balenia (napríklad sklenené nádoby alebo priehladné fľaštičky) spôsobí rozloženie prírodných zložiek. K tomu dochádza pri opakovanom vystavovaní svetlu alebo vzduchu, takže sa uistite, že sa pozriete po nepriehľadných, nesklenených nádobách použitých ako balenie, ktoré minimalizuje vystavovanie sa týmto elementom.