Je možné sa zbaviť strií?

Čo sú to strie?

Strie sú jedny z najviac frustrujúcich problémov v starostlivosti o pleť, hlavne preto, že tak veľké množstvo ľudí má s nimi problém! Je odhadované, že 90% žien, ktoré sú alebo boli tehotné, 70% dospievajúcich žien a 40% dospievajúcich mužov majú strie. Nezdá sa, že by bola spojitosť s národnostnou príslušnosťou: všetky rasy sú nimi postihnuté. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o široko rozšírený stav, tak je obrovský dopyt po produktoch zaberajúcich sa ošetreniu strií – ale čo naozaj funguje?

Strie sa objavujú, keď je pleť nadmerne napínaná a rozširovaná dlhšý čas. Typicky sa toto objavuje počas tehotenstva, pri zvýšení váhy, úbytku váhy alebo v období rýchleho rastu (puberta). Nadmerné napínanie spôsobuje, že podporné štruktúry pokožky, kolagén a elastin, sa rozpadnú alebo prasknú. Viditeľné pásiky strií pod povrchom pokožky sú v skutočnosti pásiky elastinu, ktorý sa pretrhol – predstavte si elastin ako gumičky pod pleťou, ktoré jej dodávajú pružnosť a schopnosť vrátiť sa späť na pôvodné miesto.

Strie sú v podstate jazvy, ktoré sa vytvorili z vnútra smerom von, oproti zjazveniam, ktoré sa objavujú pri vonkajšom poranení pleti. Bohužiaľ, strie patria k najzložitejším problémom s pokožkou, čo sa týka ošetrenia, pretože neexistujú žiadne kozmetické zložky alebo prípravky, ktoré by mali významný vplyv na ich výskyt.

A čo vitamín E, kakaové maslo alebo krémy na strie?

Lokálna aplikácia prípravkov ako sú rastlinné oleje alebo kakaové maslo, Mederma alebo akýkoľvek iný prípravok sľubujúci zabránenie, zmiernenie alebo odstránenie strií, nie sú účinné. A neexistuje výskum, ktorý by dokazoval niečo iné.

Masáž pokožky hustými zvláčňujúcimi prípravkami a krémami možno dodáva príjemný pocit, ale zdanlivé účinky týchto prípravkov iba podporujú mýtusy a vymyslené informácie podporované očakávaním, lebo strie naozaj nie sú spôsobené suchou pokožkou. Hĺbka strií spojené s extrémnym napätím, stresom a traumou, ktoré vedú k rozpadu podpornej štruktúry pokožky, je poškodenie, ktorému nie je možné zabrániť alebo ho napraviť akýmkoľvek hydratačným prípravkom alebo olejom.

Vyššie uvedené informácie sa týkajú všetkých prípravkov, ktoré tvrdia, že zabraňujú tvorbe strií tiež v priebehu tehotenstva. Strie sa tvoria z vnútra na povrch a aplikácia niečoho lokálneho na pokožku nezabráni jej poškodeniu.

Buď máme sklony k tvorbe strií, alebo nie. Ženy, ktoré hovoria, že v priebehu tehotenstva použili „krém X“ a nemali strie, by ich pravdepodobne nemali ani bez použitia tohto prípravku. Vieme, že je to frustrujúce, ale navzdory tvrdeniam od tých, ktorí použili krémy na strie, neexistujú dôkazy potvrdené výskumom. Väčšinou nie je úplne na škodu vyskúšať tieto prípravky (len neočakávajte, že zastavia tvorbu strií, pokiaľ k nim máte sklony).

Masážne terapie

Tvrdenie, že masážne terapie ako spôsob ošetrenia strií, často pochádza od tých, ktorí tieto masáže robia. Bohužiaľ, žiadne množstvo masáži nemôže zlepšiť nejednotný, porušený elastin pod povrchom pokožky. Takto jednoducho telo nefunguje a neexistuje klinický výskum, ktorý by názorne dokazoval zlepšenie strií masážnou terapiou (Švédskou alebo inými). Rovnako aj masírovanie brušnej časti počas tehotenstva môže mať svoje riziká, pokiaľ je používaný prílišný tlak. Keď ste tehotná a zvažujete masáž, porozprávajte sa o tom určite so svojím lekárom o najvhodnejšom typu masáže.

Derma valčeky na strie?

Derma valčeky sú ručné nástroje vybavené veľkým množstvom maličkých ihličkiek, ktoré sú navrhnuté k ľahkému prenikaniu do pokožky pri prechádzaní nástrojom po pokožke. Obľúbené tvrdenie hovorí, že toto kontrolované poškodzovanie pokožky a následný liečebný proces sú podobné dermatologickému ošetreniu (máme na mysli laser), ktoré funguje na rovnakom princípe kontrolovaného poškodenia, aby tak došlo k stimulácii rastu a obnoveniu kolagénu.

Pravdou je, že neexistuje žiadny výskum názorne dokazujúci, že by derma valčeky mali vplyv na zlepšenie strií, alebo viedli k lepším (alebo porovnateľným) výsledkom ako laserové ošetrenia. Je veľmi ťažké, ak nie nemožné, vyrobiť nový elastin a vytvorenie samotného kolagénu nepovedie k vylepšeniu vzhľadu strií. Naviac je veľmi ľahké to s týmito derma valčekami prehnať a poškodiť tým pokožku. Neverte reklame o derma valčekoch a neberte ich ako riešenie problému so striami.

A čo mikrodermabráze?

Jedna štúdia názorne dokázala, že mikrodermabráze zlepšila výskyt strií, ale pozor – dôkladnejší test odhalil, v čom je kameň úrazu. Za prvé, ošetrenie bolo invazívne: 5 sedení mikrodermabráze za týždeň, po dobu 12 týždňov! Za druhé, miera zlepšenia nebola nikdy definovaná, a štúdia sa zmienila, že základné zlepšenie sa týkalo červeno-fialových strií (striae rubra), ktoré typicky časom aj tak vyblednú (zanechajú biele strie).

Aby sme boli spravodliví, tí, ktorí trpeli na strie dlhšiu dobu, tiež zaznamenali po tejto štúdii určitý stupeň zlepšenia. Otázkou je, či patríte k tým, ktorí by boli ochotní podstúpiť invazívnu mikrodermabrázu v nádeji na nešpecifikované zlepšenie.

Lekárske predpisy a ošetrenia, ktoré môžu pomôcť

Pohovorme si o možnostiach ošetrenia, ktoré v skutočnosti môžu viesť k zlepšeniu strií! Ako už bolo povedané vyššie, neexistujú kozmetické zložky alebo pleťové prípravky, ktoré môžu strie zlepšiť alebo im zabrániť. Je nemožné, aby akýkoľvek kozmetický prípravok vrátil pokožku do pôvodného stavu alebo napraviť popraskané elastinové vlákna, ale existujú alternatívy, ktoré môžu poskytnúť malý stupeň zlepšenia.

-Retinoidy na lekársky predpis: Vo farmaceutickom svete existujú výskumy poukazujúce na to, že niektoré retinoidy na lekárský predpis môžu mať pozitívny efekt na strie. Väčšinou ide o zlepšenie o 20%, čo nie je úplne vzrušujúce, ale môže to stáť za to úsilie a výdaje. Dilema pre nastávajúce mamičky je, že retinoidy nemôžu byť používané počas tehotenstva a sú aj kontraindikované v prípade kojenia.

-Ošetrenie laserom: Boli urobené štúdie používajúce Intenzívne pulzné svetlo (IPL) a Pulzný farbiaci laser (PDL), ošetrenie vyžarujúce 585 nanometrov (nm) svetla na vylepšenie strií. Výsledky po piatich sedeniach boli označené ako klinické zlepšenie, s mikroskopickou analýzou ukazujúcou zlepšenie v dĺžke, hĺbke a zmene zfarbenia strií. Štúdie tiež názorne dokázali zlepšenie s 1,064 nanometrami Nd:YAG po 3-4 sedeniach.

-Peeling: Okrem neablatívnych laserov môžete zvážiť radu chemických peelingov. Peeling s kyselinou trichloroctovou (TCA) môže byť užitočný na vylepšenie vzhľadu strií, pokiaľ je kyselina použitá v správnej koncentrácii (obyčajne 20% TCA) a aplikovaná dermatológom alebo kozmetickým chirurgom so skúsenosťami s aplikáciou tohto peelingu. Vzhľadom k tomu, že TCA peeling preniká ďalej ako AHA a BHA peelingy, tak sa verí, že majú väčšiu schopnosť stimulovať kolagén a elastin v hĺbke viditeľného poškodenia striami.

Dôležitý záver

Nenechajte sa ovplyvniť reklamou alebo klamlivými sľubmi krémov na strie! Lokálne používané prípravky na pokožku nemôžu vrátiť pokožku do pôvodného stavu alebo napraviť popraskané elastinové vlákna, a ani preventívne kroky, ako je masáž alebo derma valčeky nezabránia striám. Niektoré retinoidy na lekársky predpis vykazujú malý stupeň úspešnoti. Rovnako aj niektoré lekárske zákroky, ako sú laserové ošetrenia a TCA peeling, môžu vylepšiť ich vzhľad, ale je dôležité byť realistický vo svojich očakávaniach.