Problematická pleť v puberte

V tomto článku sa dočítate

Ak máte teenagera vo svojom blízkom okolí, je veľká šanca, že on alebo ona bude bojovať s vyrážkami. V skutočnosti, American Association of Dermatology odhaduje, že 85% dospievajúcich bude mať v určitom okamihu problém s akné.

To všetko sa zdá príliš nespravodlivé. Práve vtedy, keď deti začínajú byť veľmi citlivé na svoj vzhľad sa objaví akné a tým zásadne zníži ich sebadôveru. Bohužiaľ, akné je jedno z najnáročnejších kožných problémov na ošetrovanie. Ale ak poznáte všetky fakty a celý rad reálnych možností, môžete mu pomôcť výrazne zredukovať alebo dokonca eliminovať akné.

Tu sa dočítate, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli dať dohromady efektívnu rutinu v starostlivosti o pleť, ktorá trpí rôznymi príčinami akné. Práve ten teenager, verte tomu alebo nie, Vám poďakuje!

Prečo Teenageri trpia na akné?

Hlavne kvôli zúrivým hormónom

Počas dospievania telo produkuje nadmerné množstvo hormónov, zvlášť androgény, ktoré aktivujú produkciu mazu. Čím viac mazu sa vytvorí vo vnútri pórov, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa póry upchajú a prasknú. Baktérie, zvané Propionibacterium acnes, sa začnú množiť a majú za následok zapálenie spôsobujúce červené, opuchnuté vyrážky.

Nečistia si svoju pleť dvakrát denne

Nečistá pleť nie je príčinou akné. Ale ak máte akné a nečistíte si svoju tvár dvakrát denne, nahromadia sa odumreté kožné bunky, ktoré upchávajú póry a vyvolávajú vyrážky. Pre dievčatá: Ak si úplne neodstránite večer make-up, tak si akné s určitosťou ešte zhoršíte.

Vystavujú sa dráždivým látkam

Prísady, ako sú alkohol, mentol, gáfor, eukalyptus a voňavé rastlinné výťažky spôsobujú zápal, čo zase zvyšuje produkciu mazu a to má za následok viac vyrážok. Je potreba sa vyhnúť produktom, ktoré zahŕňajú tieto/žiadne dráždidlá!

Používajú póry upchávajúce krémy, pleťové masky, make-upy, korektory

Veľa dievčat vrstvia veľké množstvo make-upu, najmä korektory alebo používajú hydratačné krémy s ingredienciami, ktoré upchávajú póry. Beautypedia.com môže pomôcť teenagerovi vybrať si produkty, pri ktorých je oveľa menej pravdepodobné, že spôsobia podráždenie.

Nekonzistentná starostlivosť o pleť

Tajomstvo čistej pleti je v dodržiavaní konzistentnej, efektívnej a rutinnej starostlivosti o pleť. Aj keď sa akné dá ošetriť, môžete ho udržať pod kontrolou pomocou dobre formulovaných produktov. Uistite teenagera, že dôslednosť a trpezlivosť sú nevyhnutné!

Hair-styling produkty

Nadmerné nanášanie gelov, pien, pomád alebo sprejov na vlasy, ktoré padajú do tváre môže spôsobiť vyrážky v týchto oblastiach. Udržiavanie vlasov preč z tváre a zníženie množstva stylingových prípravkov môže veľa pomôcť.

Ako môžem pomôcť teenagerovi, aby si zostavil správnu rutinu v starostlivosti o pleť?

Zamerajte sa na typ pleti, radšej ako na vek

Neexistuje žiadny rozdiel v tom, ako by mal 15-ročný alebo 50-ročný ošetrovať akné - vek nie je typ pleti! V skutočnosti väčšina produktov v starostlivosti o akné pre teenagerov obsahuje zbytočné dráždidlá, ktoré povedú iba k mastnejšej pleti a k vytvoreniu väčšieho množstva vyrážok.

Zefektívniť rutinu v starostlivosti o pleť

Neznamená to však, že musí vlastniť celý rad produktov proti boji s akné a pre teenagera by to bolo skôr odraďujúce. Jediné, čo musia používať je dobre formulovaný čistiaci prípravok, tonikum, exfoliant, a lokálne dezinfekčný prípravok, plus krém s ochranným faktorom SPF každé ráno (čo v prípade dievčat už môže byť zahrnuté do make-upu a/alebo púdru), a prípadne aj ľahké tonikum / gél a hydratačný krém na noc.

Boj proti falošnej reklame

Teenageri sú zaplavení toľkými reklamami proti akné, ako sú ženy zaplavené reklamami proti vráskam. Vieme veľmi dobre, že tento druh marketingu je zvodný, často má nepravdivé tvrdenia, ktoré vedú k neuspokojivým výsledkom. Pomôžte Vášmu teenagerovi, aby ich očakávania boli realistické a diskutujte o tom, čo je a čo nie je možné.

Nezabudnite na ich krehké ego

Tlak od rovesníkov je pre dospievajúcich obrovský a ich túžba, aby zapadli dosť ovplyvňuje ich správanie a rozhodovanie. To je dôvod, prečo akné môže dať zničujúcu ranu do ich mladistvej sebaúcty. Akné je ťažké v akomkoľvek veku, ale pre teenagerov je to mučenie. Pre nich vyrážka nie je len vyrážka!

Čo v skutočnosti pomáha v boji proti akné?

Tu je návod krok za krokom k všetkému čo Vy a Váš teenager potrebujete vedieť k tomu, aby dosiahol čistejšiu pleť - a je to oveľa jednoduchšie, ako si možno myslíte!

Krok 1. Použite jemný čistiaci prípravok

K tomu, aby ste zastavili začervenanie, pomohli pleti sa uzdraviť a znížiť tvorbu mazu je nevyhnutné, aby sa umývali dvakrát denne s príjemným, vo vode rozpustným čistiacim prípravkom. Vždy sa treba vyhnúť mydlám, ktoré príliš vysušujú pokožku; prísady, ktoré udržujú mydlo v štvorcovej forme môžu upchať póry. Tiež sa vyhnite čistiacim prípravkom, ktoré obsahujú zrniečka pretože následné podráždenie môže stav ešte zhoršiť - akné jednoducho nie je možné vydrhnúť preč.

Krok 2. Exfoliovať

Jednou z osvedčených príčin akné je hromadenie odumretých kožných buniek, ktoré upchávajú póry. Potom sa vrstvia na seba a stávajú sa abnormálne hrubšie s príliš mnohými kožnými bunkami. Toto môže spôsobiť, že sa maz hromadí v póroch a vtedy začína proces tvorby vyrážok. Najlepšie riešenie tohoto problému je exfoliácia pomocou kyseliny salicylovej (BHA). BHA nielen účinne a jemne exfoliuje pokožku na povrchu, ale aj vo vnútri pórov, zabíja baktérie a pôsobí proti začervenaniu. Paula´s Choice je jednou z mála spoločností, ktoré zformulovali efektívne BHA exfolianty. Zlepšenie, ktoré uvidíte je často viac ako úžasné!

Krok 3. Eliminovať baktérie, ktoré spôsobujú akné

Rôzne štúdie ukázali, že benzoyl peroxid zabíja baktérie P. acnes. Je to najúčinnejšie a široko dostupné ošetrenie proti akné. Snažte si vyberať výrobky s ľahkou textúrou, ktorá neobsahuje dráždivé látky akéhokoľvek druhu. Nezabudnite, že Beautypedia vám pomôže nájsť tie najlepšie produkty za najlepšiu cenu.

Krok 4. Ochrana pred slnečným žiarním

Pleť nemôže ošetrovať akné a zároveň bojovať s poškodením od slnka v rovnakom čase. Širokospektrálna slnečná ochrana dobre formulovaného, ľahkého opaľovacieho krému s SPF 15 alebo vyšším, urýchli proces hojenia akné a udrží Vašu pleť chránenú pred ďalším poškodením. Pre dievčatá, make-upy a/alebo púdre s faktorom proti slnečnému žiareniu sú skvelé alternatívy.

Krok 5. Absorbovať mastnotu

Bohužiaľ, neexistuje žiadny spôsob, ako lokálne ovládať produkciu mazu spôsobenú hormónami, ale môžete pomôcť kontrolovať mastnotu, ktorá sa dostane na povrch nepoužívaním príliš zmäkčujúcich produktov a absorbovaním mastnoty kedykoľvek je to možné.

Krok 6: Vytláčať opatrne

Je takmer nemožné nechať otravné vyrážky len tak, ale prehnané vytláčanie spôsobí zjazvenie a všetko ešte zhoršuje. Avšak, ak viete, ako správne odstrániť obsah vyrážky a následne znížiť zápal (kroky 1 až 5 vyššie), tak skutočne môžete podporiť hojenie. Ak sa chcete dozvedieť ako, sledujte náš Návod krok za krokom.

Ktoré produkty proti akné sú najvhodnejšie pre teenegera?

Nech si vyberiete akýkoľvek ošetrujúci plán, musia byť produkty formulované bez dráždivých látok.

Neváhajte kombinovať produkty od rôznych značiek, aby ste zistili čo je pre Vás najlepšie.

Ak po 6 mesiacoch skúšania rôznych možností všetko zlyhá, zvážte návštevu dermatológa. Differin, EpiDuo, Tazorac, a ďalšie retinoidy na predpis sa ukázali ako veľmi účinné pri liečbe akné.

Akné mýtusy, o ktorých si pravdepodobne myslíte, že sú pravdivé

Akné sa môže vydrhnúť: CHYBA!

Každá druhá reklama zameraná na akné ukazuje teenagera, ako si šťastne drhne tvár, aby sa zbavil akné. Faktom je, že akné nie je spôsobené špinou a drhnutím pleti príliš tvrdo alebo príliš často riskujeme podráždenie. Najlepší spôsob je použiť nezmývateľný exfoliant, ktorý obsahuje kyselinu salicylovú (BHA).

Len teenageri trpia na akné: CHYBA!

Každá osoba, v každom veku môže trpieť na akné. Teenageri sú náchylnejší na akné, z dôvodu hyperaktívnych hormónov počas puberty, ale neexistuje žiadna záruka, že akné zmizne v určitom veku. Veľa ľudí, ktorí nemali akné počas puberty bojujú potom s akné keď majú 20 rokov a viac.

Po opálení akné zmizne: CHYBA!

Opálenie môže pomôcť Vašej pleti vyzerať lepšie na krátku dobu, ale tým sa akné nehojí. Nezabraňuje produkcii nadmerného mazu, alebo zabráneniu množenia baktérií. A majte na pamäti, že nechránený pobyt na slnku a opálenie je jednou z hlavných príčin vzniku vrások, pigmentových škvŕn a rakoviny kože.

Čokoláda a mastné potraviny spôsobujú akné: CHYBA!

Neexistujú žiadne špecifické potraviny, ktoré spôsobia akné každému. Jediný spôsob ako môže strava hrať úlohu pri vzniku akné je, ak je človek alergický na niektoré potraviny, ako sú mliečne výrobky, pšenicu, orechy, alebo nejaké ryby. Experimentovanie je jediný spôsob, ako zistiť, či spomínané potraviny Vám nerobia problémy.

Akné je nákazlivé: CHYBA!

Druh baktérie, ktoré spôsobuje akné, P. acnes, je anaeróbne. Čo znamená, že nemá rada vzduch alebo slnečné žiarenie. Žije pod povrchom pokožky a nevystupuje von, pretože keby to urobila, zomrie; preto nemôže byť nákazlivá.

Produkty v starostlivosti o pleť štípu pretože "pracujú": CHYBA!

Chladenie alebo štípanie je spôsobené dráždivými zložkami produktu, ako je mentol a alkohol. Tieto dráždidlá sú bohužiaľ až príliš často zahrnuté v prípravkoch bojujúcich proti akné, pretože vyvolávajú tento zavádzajúci pocit. Nepleťte si štípanie ako znamenie, že produkt funguje v boji proti akné. Funguje dobre, ale iba na to, aby spôsobil podráždenie – a to akné vôbec nepomáha. Pripravení na pravdu? Alkohol a mentol stimulujú produkciu mazu v póroch, takže mastnú pleť a akné ešte zhoršujú!