Folikulárna keratóza (keratosis pilaris)

Folikulárna keratóza, latinsky keratosis pilaris, je postihnutie pokožky, ktoré je typické svojimi tvrdými, bielymi až začervenanými „hrbolkami“ na koži, ktoré sú spôsobené stvrdnutím hornej vrstvy kože. Nachádzajú sa najčastejšie na pažiach, stehnách, chrbte či zadku, zriedkavejšie na predloktí a na tvári. Jasná príčina nie je presne známa, svo...

Folikulárna keratóza, latinsky keratosis pilaris, je postihnutie pokožky, ktoré je typické svojimi tvrdými, bielymi až začervenanými „hrbolkami“ na koži, ktoré sú spôsobené stvrdnutím hornej vrstvy kože. Nachádzajú sa najčastejšie na pažiach, stehnách, chrbte či zadku, zriedkavejšie na predloktí a na tvári. Jasná príčina nie je presne známa, svoj vplyv má určite genetická predispozícia, ďalej sa môže prejaviť pri nedostatku vitamínu A, pri hormonálnej dysbalancii, alergii na lepok a možno aj iných. Odhaduje sa, že keratózou trpí až 40 % populácie. Ľudovo sa folikulárnej keratóze hovorí krupička, husia alebo kuracia koža.

Vyskytuje sa väčšinou od detstva, svoj maximum dosahuje v období puberty, neskôr sa jej prejavy zmiernia a môžu až úplne odoznieť. Nejedná sa o typické ochorenie, keratóza nie je prenosná kontaktom, ako sa mnohí domnievajú, nejedná sa ani o akné. Keratózu nie je potreba liečiť, zbaviť sa jej ale chceme preto, aby pokožka vyzerala lepšie. Lieči sa len v prípade, keď už pokožka svrbí alebo je zapálená, napríklad nadmerným škriabaním. Táto liečba patrí ale do ordinácie lekára, najlepšie dermatológa.

Paula`s Choice proti folikulárnej keratóze ponúka hneď niekoľko produktov, ktoré Vám pomôžu ju potlačiť až sa jej zbaviť nadobro.

Keratotickú pokožku je treba poriadne hydratovať, veľmi vhodné sú exfolianty (ideálne AHA) a produkty s retinolom. Pomáha tiež zdravá strava, adekvátny prísun vitamínov a omega 3 mastných kyselín.

Viac

Folikulárna keratóza (keratosis pilaris) 3 produkty

Filtr

normálna
suchá až veľmi suchá
zmiešaná až mastná
všetky typy pleti
Zobraziť 1 - 3 z 3 položiek
Zobraziť 1 - 3 z 3 položiek